#

Czy wiesz jak łatwo i bez wyrzeczeń obniżyć rachunki za prąd i ogrzewanie?

Pomożemy Ci w tym!


Fotowoltaika jest źródłem darmowej energii. Każda wytworzona we własnej mikroinstalacji ilość energii elektrycznej może zostać na miejscu zużyta. Część energii w domu zużywana jest przez całą dobę. Od prozaicznych zastosowań – jak lodówka, po coraz częściej stosowane technologie przyjazne środowisku n.p. pompa ciepła czy wentylacja mechaniczna. Urządzenia te działają przez całą dobę, więc w ciągu dnia koszt zużywanych przez te urządzenia energii możemy zminimalizować. W ciągu dnia pracują również inne urządzenia AGD – sprzęt kuchenny, odkurzacz, pralka, zmywarka czy elektryczna kosiarka do trawy. Ponadto instalację można wyposażyć w moduł inteligentnego zarządzania energią, który automatycznie będzie załączał urządzenia np. pralkę, zmywarkę, grzałkę do podgrzewania ciepłej wody lub pompę ciepła. To wszystko są urządzenia konsumujące energię których zapotrzebowanie na prąd może zostać zaspokojone przez własną elektrownię fotowoltaiczną. Oprócz tego teraz sieć energetyczną możemy wykorzystać jak akumulator. Wyprodukowaną nadwyżkę energii w lecie możemy odbierać w zimie. Dobrze dobrana instalacja PV obniża koszty związane z zapotrzebowaniem na energię nawet o 95%, a wartość każdej wytworzonej 1 kWh równa jest kwocie, której Inwestor nie musiał wydać na jej zakup. Pozostała część zostanie zbilansowana dzięki rocznemu rozliczeniu całości opłat w stosunku 1:0,8.

Jaka moc instalacji jest dla mnie odpowiednia?

Pojedynczy panel fotowoltaiczny ma zazwyczaj ok. 1,6-2 m² i moc nominalną 300 – 400 Wat. By zapewnić prąd dla domu jednorodzinnego potrzeba kilkanaście takich paneli. Szczegółowe obliczenie powierzchni warto oprzeć o: zużycie prądu i moc paneli, na które chcesz się zdecydować. Do każdego projektu instalacji fotowoltaicznej podchodzimy indywidualnie, by dobrać jak najbardziej efektywnie zestaw fotowoltaiczny do możliwości budynku oraz potrzeb klienta (chcemy uniknąć dużego przewymiarowania instalacji, które spowoduje że klient nie wykorzysta całej wytworzonej energii elektrycznej).

Gdzie zamontować panele fotowoltaiczne?

Wszędzie, gdzie będą wystawione na działanie promieni słonecznych. Do każdej instalacji dobierzemy optymalny system mocowań. Najbardziej optymalny jest dach skierowany na południe, nachylony pod kątem 35°, ale to nie oznacza, że na innych dachach nie można instalować paneli fotowoltaicznych. Ułożenie paneli pod innym kątem lub odchylenie ich w kierunku wschód-zachód wygeneruje nieco straty, ale możemy to skompensować zastosowaniem mocniejszych paneli lub zwiększeniem ich ilości o kilka sztuk.

Czy fotowoltaika się opłaca?

Jest to jedno z najczęściej zadawanych pytań w kontekście budowy własnej instalacji fotowoltaicznej. Fotowoltaika to konwersja światła słonecznego na elektryczność – inaczej fotowoltaika przekształca światło w prąd elektryczny, wykorzystując efekt fotowoltaiczny. Wygenerowany przez panele prąd trafia następnie do falownika (inwertera), gdzie przekształcany jest w prąd zmienny, i po kablach zasila Twoją lodówkę, telewizor czy zmywarkę. Niewykorzystany na bieżąco wyprodukowany prąd trafia do sieci i zaczyna zasilać wszystkie domy w okolicy. Owa nadwyżka, zgodnie z prawem, następnie może wrócić do Ciebie bezpośrednio z sieci (80% lub 70% zależnie od mocy instalacji). Zazwyczaj zatem generując nadprodukcję w miesiącach letnich, bez problemu możesz wykorzystywać ją do zasilania domu również zimą. Wykorzystując opisaną technologię i system rozliczania z zakładem energetycznym nie ponosisz dodatkowych kosztów eksploatacyjnych a przy tym zbilansujesz energię. Płacisz raz za system i korzystasz z niego nawet 30 lat.