Fakty i mity

Mit 1. Solary będą bardziej wydajne więc zaczekam

Fakt: W dzisiejszych czasach media kochają nowinki technologiczne ale prawda jest taka, że nadal używamy tej samej technologii solarnej od 1960 roku. Od tego czasu, systemy solarne stały się tylko nieznacznie bardziej wydajne (w odróżnieniu od komputerów i telefonów komórkowych, które przeżywają kolejne rewolucje w krótkich okresach czasu). Fotowoltaika to stabilny profil technologii dlatego inwestycja w elektrownię słoneczną teraz ma sens. Raz zainstalowane panele będą pracować przez dziesięciolecia. Oto kilka informacji na temat wydajności paneli słonecznych.

Mit 2. Solary nie działają w chłodne, pochmurne i mgliste dni

Fakt: Panele fotowoltaiczne działają dobrze w świetle rozproszonym i będą produkować znaczną ilość energii także we mgle lub w pochmurne dni. W rzeczywistości, panele fotowoltaiczne są bardziej sprawne w niższych temperaturach niż gorące dni. Choć może się to wydawać nielogiczne, panele fotowoltaiczne na dachu w chłodny, mglisty dzień wytwarzają tylko jeden procent mniej energii niż w dzień słoneczny i gorący. Zastanów się też, dlaczego Niemcy są światowym liderem w słonecznej energii mieszkaniowej a posiadają klimat i ilość nasłonecznienia zbliżoną do Polski. Tutaj jest więcej informacji na temat pracy paneli PV w fotowoltaiczne dni i we mgle.

Mit 3. Solary są tak drogie, że nigdy się nie zwrócą

Fakt: Być może jest jednym z największych mitów o elektrowniach słonecznych jest to, że jest to tylko dla ludzi bogatych i / lub na rzecz ochrony środowiska, podczas gdy w rzeczywistości wiele gospodarstw domowych wybiera elektrownię słoneczną tylko dlatego, że obniża ich duże miesięczne rachunki za prąd. W rzeczywistości, energia słoneczna jest bardzo dobrym wyborem dla osób, które faktycznie chcą zaoszczędzić dodatkowe kilkaset złotych miesięcznie na rachunkach za energię elektryczną. Obecne opcje finansowania eliminują barierę wejścia dla elektrowni słonecznych (duże koszty początkowe), więc wiele gospodarstw domowych jest teraz w stanie zainstalować własną elektrownię za niewielką ratę miesięczną. Solary są jednym z niewielu produktów w gospodarstwach domowych, które faktycznie będą płaciły same za siebie. Badania pokazują, że średnio panele fotowoltaiczne zwrócą się dwa do czterech razy poprzez obniżeie rachunków za energię elektryczną, a zazwyczaj zwracają się całkowicie w ciągu 5 do 6 lat.

Mit 4. Panele fotowoltaiczne wymagają konserwacji.

Fakt: Z punktu widzenia użytkownika fotowoltaika jest bezobsługowa, nie zawiera elementów ruchomych, nie dymi, nie jest źródłem żadnych zapachów, nie generuje żadnego dźwięku i wykorzystuje przestrzeń dachu, która z reguły jest niezagospodarowana. Zazwyczaj zaleca się umyć panele przynajmniej raz w roku, ale wielu właścicieli paneli faktycznie nigdy ich nie czyści. Panele zwykle są spłukiwane przez deszcz. Zanieczyszczenia powodują tylko niewielkie straty w wydajności (około 5 procent) w okresie użytkowania paneli. Oczywiście jeśli istnieje duże zapylenie, które osadza się na panelach, zaleca się go usunąć. Systemy solarne wyposażone są w oprogramowanie monitorujące, które pozwala dostrzec spadki wytwarzania energii od razu.

Mit 5. Panele fotowoltaiczne powodują przeciekanie dachu.

Fakt: Rozwiązania stosowane w instalowaniu urządzeń do dachu to sprawdzone systemy stosowane od kilkunastu lat i w zasadzie niewiele różnią się od systemów wykorzystywanych dla kolektorów solarnych – które wykorzystuję energię Słońca do podgrzewania wody użytkowej. Oprócz tego jeżeli powstanie problem z dachem, który musi być naprawiony, panele mogą być łatwo zdemontowane. Większość paneli słonecznych nie jest bezpośrednio mocowane do samego dachu, tylko na pomocą specjalnej konstrukcji. Instalatorzy dają specjalne uszczelniacze wypełniające szczeliny, które stanowią dodatkową barierę przed czynnikami atmosferycznymi. Uwaga: jeśli dach już przecieka i trzeba go wymienić, zrób to przed instalacją paneli słonecznych.

Mit 6. Panele fotowoltaiczne wymagają systemów śledzenia.

Fakt: Choć mechanizmy śledzenia mogą zapewnić wzrost wydajności dla systemu paneli słonecznych, zazwyczaj nie zwiększają wydajności i nie ma uzasadnienia dla ponoszenia dodatkowych kosztów oraz dodatkowej konserwacji ruchomych części. Co ważniejsze, większość domów nie ma wystarczająco dużo miejsca wymaganego dla tych systemów.

Mit 7. Podłączenie elektrowni do sieci energetycznej fotowoltaicznej to skomplkowana procedura

Fakt: W świetle aktualnych przepisów mikroinstalacje i małe instalacje do 40 kWp będą działały w oparciu o stałą taryfę. Przewidziano także wiele ułatwień w obszarze podłączania i rozliczania energii elektrycznej. Są to między innymi: obowiązek przyłączenia instalacji OZE do sieci za darmo, zgłoszenie do zakładu energetycznego zamiast koncesji z URE. Zakład energetyczny ma także obowiązek zainstalowania inteligentnego licznika na swój koszt. Znacząco ograniczono również liczbę dokumentów niezbędnych przy zgłoszeniu do zakładu energetycznego, do oświadczenia o posiadaniu tytułu prawnego do nieruchomości i mikroinstalacji oraz dokumentów technicznych, które przygotuje instalator. W zasadzie rolą prosumenta będzie zlecenie zainstalowania mikroinstalacji certyfikowanemu instalatorowi i… czerpanie korzyści z energii Słońca. Resztę załatwia za nas zakład energetyczny lub certyfikowany instalator.