ODPOWIEDZI NA NAJCZĘŚCIEJ ZADAWANE PYTANIA

Co to jest fotowoltaika?

Fotowoltaika to dziedzina zajmująca się przetwarzaniem światła słonecznego na energię elektryczną przy użyciu zjawiska fotowoltaicznego, inaczej jest to produkcja energii elektrycznej ze słońca.

Co to jest mikroinstalacja fotowoltaiczna?

Mikroinstalacja fotowoltaiczna to niewielki system, który pozwala z energii słonecznej generować prąd elektryczny. Na system składają się panele fotowoltaiczne, falownik (inwerter AC/DC), okablowanie i inne dodatkowe elementy. Dzięki elektrowni słonecznej można produkować energię elektryczną, co pozwala na sprzedaż nadwyżki produkowanej energii, uniezależnienie się od przerw w dostawie energii oraz chroni przed stale rosnącymi cenami zakupu energii.

Czym różnią się kolektory słoneczne od paneli fotowoltaicznych?

Kolektory i panele różnią się mechanizmami fizycznymi, na których opiera się ich działanie. W przypadku kolektorów, które służą do ogrzania wody, konieczny jest płynny czynnik chłodzący, zwykle glikol, który przepływając przez nie przyjmuje ciepło i przekazuje je dalej do systemu. Z kolei panele fotowoltaiczne do produkcji prądu wykorzystują „efekt fotowoltaiczny”. Panele fotowoltaiczne mają wiele nazw: bateria słoneczna, ogniwa słoneczne, panele solarne, moduły PV.

Jak i gdzie można zbudować instalację fotowoltaiczną?

Praktycznie wszędzie, gdzie jest światło słoneczne. Może to być dach budynku jak i niezacieniona działka. Instalacja fotowoltaiczna o mocy 1kW zajmuje powierzchnię ok. 6 m2. W przypadku montażu na dachu, jego kąt nachylenia powinien się zawierać w przedziale 25 – 60 stopni, a optymalna orientacja paneli solarnych to kierunek południowy, ewentualnie południowo – zachodni, w ostateczności południowo – wschodni. W przypadku braku możliwości montażu na dachu, instalację fotowoltaiczną można również zainstalować na działce lub elewacji budynku.

Czy mój dom nadaje się do montażu instalacji?

Tak – Instalację fotowoltaiczną można zainstalować zarówno na dachu budynku, jak również na działce na specjalnej konstrukcji. Odpowiednią dla Ciebie wielkość instalacji zarekomenduje instalator podczas bezpłatnej wizyty weryfikacyjnej poprzedzającej decyzję o zakupie.

Czy instalacja działa także w dni pochmurne?

Tak – ponieważ używa pełnego spektrum promieniowania słonecznego. Instalacja produkuje energię w pochmurne dni dzięki promieniowaniu rozproszonemu.

Czy instalacja fotowoltaiczna działa także zimą?

Tak. Instalacja działa nawet zimą. Sprawność instalacji może być nawet wyższa w słonecznym, mroźnym miesiącu niż latem ze względu na brak strat związanych z nagrzewaniem się paneli.

Jaka jest trwałość systemu fotowoltaicznego?

Systemy fotowoltaiczbe (PV), które są dobrze zaprojektowane, zainstalowane i dobrze utrzymane będą pracowały przez ponad 30 lat. Najlepszym sposobem, zapewnienia żywotnośći i skuteczności systemu fotowoltaicznego jest prawidłowa instalacja i konserwacja. Doświadczenie pokazuje, że większość problemów może wystąpić z powodu niskiej jakości komponentów lub niechlujstwa podczas instalacji systemu.

Czy mogę używać fotowoltaiki do zasilania mojego domu?

Tak. Prąd wytworzony przez instalację fotowoltaiczną może być wykorzystany do zasilania wszelkich urządzeń elektrycznych w domu, w tym oświetlenia, klimatyzacji i urządzeń RTV i AGD. Systemy fotowoltaiczne dzisiaj można łatwo instalować w domach jak tradycyjnych jak i nowoczesnych. Najczęstszą praktyką jest montaż modułów na dachu od strony południowej lub na ścianie. Są także rozwiązania zastępujące pokrycia dachowe. Wtedy można zrezygnować z dachówki, blachy czy innego pokrycia dachu. Wytwarzanie własnego prądu ogranicza koszty zakupu energii elektrycznej z zakładu energetycznego i pozwala na częściowe lub całkowite uniezależnienie od zakupu prądu.

Czy mogę używać fotowoltaiki do zasilania mojego biznesu?

Systemy fotowoltaiczne mogą być instalowane w niemal każdej możliwej strukturze budynków komercyjnych. Znajdziesz systemy PV używane do wewnętrznego i zewnętrznego oświetlenia, zasilania systemów klimatyzacyjnych i chłodniczych, zasilania sieci komputerowych jak również zasilania wieli innych urządzeń elektrycznych.

Jak mogę sprawdzić, czy mam wystarczająco dużo światła słonecznego dla PV?

System fotowoltaiczny (PV) musi mieć bezpośredni dostęp do promieni słonecznych przez większość dnia. Zacieniowanie systemu może znacznie zmniejszyć ilość wytworzonej energii. Klimat nie jest problemem, ponieważ systemy fotowoltaiczne są stosunkowo odporne na trudne warunki pogodowe. W rzeczywistości, niektóre moduły fotowoltaiczne lepiej działają w chłodniejsze dni. Większość modułów PV jest ustawione pod kątem, tak aby złapać jak najwięcej promieni słonecznych, więc śnieg, który gromadzi się na nich zwykle topi się szybko. W Polsce jest wystarczająco dużo światła słonecznego, aby instalacje solarne były przydatne i skuteczne.

Jaka moc systemu jest mi potrzebna?

Moc zastosowanego systemu fotowoltaicznego zależy od wielu czynników takich jak: zużycie energii elektrycznej, rodzaju systemu ogrzewania, wielkości dachu oraz tego ile jesteś w stanie zainwestować. Ponadto czy chcesz, aby system zapewniał całkowite zapotrzebowanie na energię czy też tylko częściowo. Najlepiej skontaktować się z projektantem lub instalatorem systemu, aby określić jaki rodzaj systemu będzie odpowiadał naszym potrzebom.

Dlaczego warto kupić system PV?

Ludzie decydują się na zakup systemów solarnych z różnych powodów. Na przykład, niektóre osoby kupują systemy solarne aby zachować ograniczone zasoby paliw kopalnych oraz dla zmniejszenia zanieczyszczenia powietrza. Inni wolą zainwestować po to żeby mniej płacić za energię elektryczną. Niektórzy potrzebują niezależności lub bezpieczeństwa energetycznego, ponieważ w ten sposób zabezpieczają się przed przyszłym wzrostem cen energii elektrycznej.

Jeśli jest system jest zaprojektowany poprawnie, to może być w stanie zapewnić zasilanie w czasie zaniku zasilania sieciowego, zwiększając tym samym niezawodność zasilania. Niektórzy mieszkają w miejscach, gdzie koszt rozbudowy linii energetycznych jest wyższy niż zakup systemu solarnyego.

Jak zaprojektować, zainstalować i utrzymać system PV?

Instalację fotowoltaiczną można wykonać samodzielnie. Jednak, aby uniknąć komplikacji lub zagrożeń najlepiej wynająć profesjonalnego wykonawcę mającego doświadczenie w instalacji z systemów solarnych. Są to dość skomplikowane systemy elektryczne, więc instalacja zwykle wymaga wiedzy i doświadczenia oraz specjalistycznego sprzętu pomiarowego i narzędzi. Systemy fotowoltaiczne nie mają ruchomych części, dzięki czemu nie wymagają konserwacji. Elementy te są zaprojektowane tak, aby spełniać surowe standardy niezawodności i trwałości. Zaleca się jedynie okresowe czyszczenie paneli gdyż kurz osiadający na panelach zmniejsza ich sprawność.

Gdzie mogę znaleźć kogoś, kto zaprojektuje, zainstaluje i utrzyma system fotowoltaiczny?

Nasza firma zajmuje się kompleksową obsługą inwestora począwszy od projektu po wykonastwo i serwis pogwarancyjny. Z projektantem systemu, możesz omówić wymagania dotyczące zasilania, potrzeby energetyczne budynku, dostępność światła słonecznego i innych ważnych czynników aby określić rodzaj systemu. Projektant systemów przygotuje dla Państwa kosztorys i udzieli innych istotnych informacji. Jeśli dom nie jest jeszcze zaprojektowany lub zbudowany ważne jest, aby budynek spełniał wymagania budynków energooszczędnych, natyle na ile to możliwe w celu zmniejszenia zapotrzebowania na energię twojego systemu PV.

Jaki jest koszt energii słonecznej, a na ile będę w stanie zaoszczędzić na rachunkach za media?

Niestety, nie ma jednej prostej odpowiedzi. Ale dofinansowanie na odnawialne źródła energii i preferencyjne kredyty oraz inne zachęty pomogą obniżyć koszt systemu fotowoltaicznego. Wielkość wsparcia zależy od szeregu czynników, takich jak: czy jest to układ on-grid czy off-grid, czy jest zintegrowany z konstrukcją budynku, jaka jest wielkość instalacji oraz konkretnego producenta systemu, sprzedawcy i instalatora. W systemach do podgrzewania ciepłej wody oraz ogrzewania budynków trzeba także wziąć pod uwagę cenę wykorzystywanego paliwa. W większości przypadków, trzeba policzyć koszt gazu ziemnego lub innych paliw oraz energii elektrycznej, aby uzyskać bardziej dokładne oszacowanie, jakiego zysku można się spodziewać. Możesz zwrócić się do nas celem wyliczenia korzyści jakie będziesz mieć w ujęciu rocznym i porównać tę liczbę do rocznego zapotrzebowania na energię elektryczną, aby zorientować się, ile można zaoszczędzić.

Jakie są wymogi formalne?

Prace budowlane związane z montażem instalacji fotowoltaicznej o mocy do 40 kW nie wymagają pozwolenia na budowę. W kwestii formalności związanych z przyłączeniem instalacji do sieci energetycznej możesz liczyć na wsparcie naszych doświadczonych Doradców.