obniż rachunki dzięki fotowoltaice

Chcesz obniżyć rachunki na prąd i ogrzewanie?

Pomożemy Ci w tym!


Fotowoltaika jako darmowe źródło energii jest coraz bardziej popularnym rozwiązaniem. Cała wytworzona energia elektryczna zostaje zużyta w miejscu jej produkcji. Wykorzystywana jest ona każdego dnia – do zasilania sprzętów takich jak pralka czy lodówka, a nawet pompa ciepła. Zarządzanie energią z pomocą paneli fotowoltaicznych pomaga zminimalizować koszty energii pobieranej przez różnego rodzaju urządzenia. Oprócz lodówki, która pracuje przez całą dobę, w ciągu dnia używamy również wielu innych sprzętów – zmywarki, piekarnika czy odkurzacza. One również zużywają dużo energii elektrycznej. Instalacja fotowoltaiki pomoże Ci skutecznie obniżyć rachunki.

Inteligentne zarządzanie energią

Instalację fotowoltaiczną można także uzupełnić modułem inteligentnego zarządzania energią – będzie on włączał urządzenia z automatu. Ponadto sieć energetyczna może być stosowana jak akumulator. Produkcja energii znacznie większa jest latem niż zimą, dlatego wytworzone latem nadwyżki można wykorzystać w okresie zimowym. Kluczem do sukcesu jest odpowiednio dopasowana instalacja PV – dzięki niej obniżysz rachunki za energię nawet do 95%. Masz jakiekolwiek pytania lub wątpliwości? Zachęcamy do kontaktu!

Jaka moc instalacji jest dla mnie odpowiednia?

Pojedynczy panel fotowoltaiczny ma zazwyczaj ok. 1,6-2 m² i moc nominalną 300 – 400 Wat. By zapewnić prąd dla domu jednorodzinnego potrzeba kilkanaście takich paneli. Szczegółowe obliczenie powierzchni warto oprzeć o: zużycie prądu i moc paneli, na które chcesz się zdecydować. Do każdego projektu instalacji fotowoltaicznej podchodzimy indywidualnie, by dobrać jak najbardziej efektywnie zestaw fotowoltaiczny do możliwości budynku oraz potrzeb klienta (chcemy uniknąć dużego przewymiarowania instalacji, które spowoduje że klient nie wykorzysta całej wytworzonej energii elektrycznej).

Gdzie zamontować panele fotowoltaiczne?

Wszędzie, gdzie będą wystawione na działanie promieni słonecznych. Do każdej instalacji dobierzemy optymalny system mocowań. Najbardziej optymalny jest dach skierowany na południe, nachylony pod kątem 35°, ale to nie oznacza, że na innych dachach nie można instalować paneli fotowoltaicznych. Ułożenie paneli pod innym kątem lub odchylenie ich w kierunku wschód-zachód wygeneruje nieco straty, ale możemy to skompensować zastosowaniem mocniejszych paneli lub zwiększeniem ich ilości o kilka sztuk.

Czy fotowoltaika się opłaca?

Jest to jedno z najczęściej zadawanych pytań w kontekście budowy własnej instalacji fotowoltaicznej. Fotowoltaika to konwersja światła słonecznego na elektryczność – inaczej fotowoltaika przekształca światło w prąd elektryczny, wykorzystując efekt fotowoltaiczny. Wygenerowany przez panele prąd trafia następnie do falownika (inwertera), gdzie przekształcany jest w prąd zmienny, i po kablach zasila Twoją lodówkę, telewizor czy zmywarkę. Niewykorzystany na bieżąco wyprodukowany prąd trafia do sieci i zaczyna zasilać wszystkie domy w okolicy. Owa nadwyżka, zgodnie z prawem, następnie może wrócić do Ciebie bezpośrednio z sieci (80% lub 70% zależnie od mocy instalacji). Zazwyczaj zatem generując nadprodukcję w miesiącach letnich, bez problemu możesz wykorzystywać ją do zasilania domu również zimą. Wykorzystując opisaną technologię i system rozliczania z zakładem energetycznym nie ponosisz dodatkowych kosztów eksploatacyjnych a przy tym zbilansujesz energię. Płacisz raz za system i korzystasz z niego nawet 30 lat.