zarządzaj energią z udziałem fotowoltaiki

Bądź niezależny energetycznie

WE WILL ACCOMPANY YOU THROUGHOUT THE WHOLE PROCESS!


Koszty energii i ciepła oraz obawa o niezawodność dostaw to dwa czynniki, które nierzadko spędzają sen z powiek właścicielom nieruchomości. Poszukiwanie optymalnych rozwiązań przyniosło ideę niezależności energetycznej. Pozwala ona na uniezależnienie się od tradycyjnych dostawców energii, znaczne oszczędności, pełną kontrolę i optymalizację kosztów oraz zapewnienie ciągłości dostaw energii i ciepła. Jest to możliwe dzięki zastosowaniu takich źródeł energii jak ogniwa fotowoltaiczne.

Jaka moc instalacji jest dla mnie odpowiednia?

Pojedynczy panel fotowoltaiczny ma zazwyczaj ok. 1,6-2 m² i moc nominalną 300 – 400 Wat. By zapewnić prąd dla domu jednorodzinnego potrzeba kilkanaście takich paneli. Szczegółowe obliczenie powierzchni warto oprzeć o: zużycie prądu i moc paneli, na które chcesz się zdecydować. Do każdego projektu instalacji fotowoltaicznej podchodzimy indywidualnie, by dobrać jak najbardziej efektywnie zestaw fotowoltaiczny do możliwości budynku oraz potrzeb klienta (chcemy uniknąć dużego przewymiarowania instalacji, które spowoduje że klient nie wykorzysta całej wytworzonej energii elektrycznej).

Gdzie zamontować panele fotowoltaiczne?

Wszędzie, gdzie będą wystawione na działanie promieni słonecznych. Do każdej instalacji dobierzemy optymalny system mocowań. Najbardziej optymalny jest dach skierowany na południe, nachylony pod kątem 35°, ale to nie oznacza, że na innych dachach nie można instalować paneli fotowoltaicznych. Ułożenie paneli pod innym kątem lub odchylenie ich w kierunku wschód-zachód wygeneruje nieco straty, ale możemy to skompensować zastosowaniem mocniejszych paneli lub zwiększeniem ich ilości o kilka sztuk.

Czy fotowoltaika się opłaca?

Jest to jedno z najczęściej zadawanych pytań w kontekście budowy własnej instalacji fotowoltaicznej. Fotowoltaika to konwersja światła słonecznego na elektryczność – inaczej fotowoltaika przekształca światło w prąd elektryczny, wykorzystując efekt fotowoltaiczny. Wygenerowany przez panele prąd trafia następnie do falownika (inwertera), gdzie przekształcany jest w prąd zmienny, i po kablach zasila Twoją lodówkę, telewizor czy zmywarkę. Niewykorzystany na bieżąco wyprodukowany prąd trafia do sieci i zaczyna zasilać wszystkie domy w okolicy. Owa nadwyżka, zgodnie z prawem, następnie może wrócić do Ciebie bezpośrednio z sieci (80% lub 70% zależnie od mocy instalacji). Zazwyczaj zatem generując nadprodukcję w miesiącach letnich, bez problemu możesz wykorzystywać ją do zasilania domu również zimą. Wykorzystując opisaną technologię i system rozliczania z zakładem energetycznym nie ponosisz dodatkowych kosztów eksploatacyjnych a przy tym zbilansujesz energię. Płacisz raz za system i korzystasz z niego nawet 30 lat.