Inwertery (falowniki)


Inwerter to zaraz po panelach fotowoltaicznych najważniejszy element elektrowni PV. Jest to urządzenie, które nie tylko zamienia prąd stały (DC) z paneli na zmienny (AC) o parametrach umożliwiających zasilanie urządzeń elektrycznych, a także jego dostarczanie do sieci elektroenergetycznej. Jego zadaniem jest również monitorowanie i nadzorowanie pracy całej instalacji fotowoltaicznej.

Tego rodzaju sprzęt to niezastąpione rozwiązania dla każdego, kto chce zredukować comiesięczne koszty energii elektrycznej wykorzystywanej zarówno w domu, jak i w firmie. Prąd pozyskany z inwertera może znaleźć różne zastosowanie zależnie od potrzeb. Dzięki zastosowaniu tej nowoczesnej technologii korzystasz z naturalnych, bezpłatnych zasobów energii słonecznej, która wyprodukuje prąd zasilający urządzenia elektryczne na przykład pompę ciepła ogrzewającą Twój dom, do ogrzewania bieżącej wody, do oświetlenia ogrodu oraz do zasilania wszystkich urządzeń w gospodarstwie domowym. W naszej ofercie przygotowaliśmy najwyższej klasy inwertery oraz akcesoria, które pozwolą na swobodne korzystanie z energii solarnej na co dzień.

Oferujemy pełny zakres inwerterów solarnych: od małych, jednofazowych, bez transformatorowych inwerterów szeregowych do inwerterów centralnych o mocy kilkuset kilowatów. Tak duży zakres inwerterów solarnych powoduje, że mogą one być użytkowane zarówno w małych domach jednorodzinnych jak i w elektrowniach solarnych o mocach wielu megawatów. W naszym asortymencie znajdują się inwertery do każdego systemu fotowoltaicznego zarówno podłączonego do sieci jak i w systemie z akumulatorami. Wszystkie posiadają w standardzie klasę szczelności pozwalającą na montaż zarówno na zewnątrz jak i wewnątrz budynku.

OFEROWANE ROZWIĄZANIA


Najważniejszym zadaniem projektanta systemów PV jest dobór odpowiedniego inwertera dlatego szeroka oferta naszej firmy jest doskonałym wyborem. Nawet przy bardzo dobrych jakościowo panelach fotowoltaicznych źle dopasowany inwerter potrafi znacznie obniżyć sprawność całego układu. Poprzez dobór odpowiednich urządzeń sprawdzonych producentów, możemy zagwarantować sobie długie lata sprawnego użytkowania elektrowni słonecznej.

SMA

SMA jest jedynym na świecie producentem, który może dostarczyć właściwy typ falownika do każdego typu modułu i każdej klasy mocy – od kilowatów po megawaty. Odnosi się to do zastosowań związanych z siecią zewnętrzną, jak również do pracy wyspowej i rezerwowej. Osoby, które decydują się na elektrownię słoneczną, inwestują z myślą o zwrotach długoterminowych. SMA oferuje najnowocześniejszą technologię i fachową obsługę z jednego źródła. Nasz serwis obejmuje standardową pięcioletnią gwarancję na wszystkie przetwornice, a także szereg ofert usługowych i umów z okresami ważności aż do 25 lat. Nasz system szybkiej wymiany urządzeń dla przetwornic Sunny Boy i Sunny Mini Central zapewnia zminimalizowanie przestojów w przypadku tzw. czarnego scenariusza. A jeśli potrzebne będzie wsparcie bezpośrednie, chętnie pomogą eksperci SMA na infolinii.

SMA wprowadza na rynek przebojowy produkt dla małych dachowych instalacji fotowoltaicznych SMA Sunny Boy 1.5 / 2.5

 • SMA Sunny Boy - Nadal najlepszy – nowy beztransformatorowy Sunny Boy to idealne rozwiązanie zwłaszcza dla wymagających generatorów fotowoltaicznych i instalacji częściowo zacienionych. Jako następca popularnego Sunny Boy w wersji 20 oferuje szereg dalszych korzyści. Wyróżnia się jeszcze większą uniwersalnością, jeszcze większą efektywnością i jeszcze większą wygodą obsługi.
 • SMA Sunny Tripower - Nowoczesna technologia w pigułce – trójfazowy falownik Sunny Tripower zapewnia wysoką elastyczność przy projektowaniu instalacji. Nowoczesna Dzięki technologii Optiflex z dwoma wejściami MPP oraz szerokiemu zakresowi napięcia wejściowego nadaje się do niemal wszystkich konfiguracji modułów. Spełnia wszystkie wymagania, np. w zakresie dostarczania mocy biernej i wsparcia sieci, mając niezawodny udział w zarządzaniu siecią.
 • Sunny Boy Smart Energy - Połączenie falownika fotowoltaicznego i akumulatora. Wszystko w jednym systemie. Nowy system Sunny Boy Smart Energy to obecnie najłatwiejsze i najbardziej dostępne finansowo rozwiązania dla zwykłych zastosowań systemów fotowoltaicznych w gospodarstwach domowych. To połączenie nowoczesnego falownika fotowoltaicznego i akumulatora o efektywnej pojemności wynoszącej dwie kilowatogodziny nie tylko optymalizuje pokrycie rosnącego własnego zapotrzebowania na energię elektryczną, ale także umożliwia korzystanie z wygenerowanej energii solarnej przez całą dobę. Sunny Boy Smart Energy jest pierwszym montowanym na ścianie, seryjnie produkowanym falownikiem fotowoltaicznym ze zintegrowanym akumulatorem litowo-jonowym, a zatem jest on idealny do zastosowania w systemie SMA Smart Home i dostwosowany do wymagań procesu transformacji w zakresie wykorzystania energii. Ponadto, zintegrowana funkcja Webconnect oferuje ogólnoświatowy dostęp do danych o zużyciu i uzysku energii za pośrednictwem Sunny Portal z każdego punktu na świecie.
 • SMA Sunny Boy 240 - Idealny falownik do elastycznych modułowych systemów PV: Sunny Boy 240 w połączeniu z Sunny Multigate stanowi doskonałe, łatwe do instalacji rozwiązanie do różnych zastosowań – nierównomiernie złożonych łańcuchów modułów fotowoltaicznych oraz systemów z regularnie zacienionymi modułami. Dzięki koncepcji modułowej, systemy wyposażone w Sunny Boy 240 oraz Sunny Multigate można w dowolnym momencie przekonfigurować lub rozwinąć – np. przy modyfikacjach struktury, zwiększeniu mocy lub zmianach finansowych. Ponadto SMA umożliwia doskonałą kombinację koncepcji mikrofalowników z uznaną koncepcją łańcuchów modułów fotowoltaicznych (ang. stringów).
Fronius

Wydajne, niezawodne, wysokiej jakości inwertery fotowoltaiczne stanowią serce każdego systemu fotowoltaicznego. Nowe technologie, wyszukiwanie innowacyjnych rozwiązań to cechy firmy Fronius. Inwertery, które działają optymalnie z każdymi panelami fotowoltaicznymi.

Inwertery Fronius dla każdej instalacji:

 • Fronius Galvo - Przyszłościowe inwertery dla małych systemów fotowoltaicznych. Kategoria mocy od 1,5 do 3,1 kW. Fronius Galvo jest idealny dla gospodarstw domowych, zwłaszcza systemów na własny użytek. Nadaje się do wszystkich technologii modułów, bardzo łatwy montaż, niewielkie rozmiary i waga, zdatny do montażu wewnątrz i na zewnątrz.
 • Fronius Primo - Seria Fronius Primo, obejmująca klasy mocy od 3,0 do 8,2 kW, doskonale uzupełnia nową generację falowników SnapINverter. Jednofazowe, beztransformatorowe urządzenie jest idealnym falownikiem do zastosowania w gospodarstwach domowych. Dzięki innowacyjnej technologii SuperFlex Design uzyskano maksymalną elastyczność w projektowaniu instalacji, podczas gdy system montażu instalacji SnapINverter oraz konserwacja są tak proste, jak to tylko możliwe. Seryjnie zintegrowany pakiet komunikacyjny z interfejsem WLAN, funkcją zarządzania energią, licznymi interfejsami i wieloma innymi cechami sprawia, że Fronius Primo jest bardzo „komunikatywny” w stosunku do swojego właściciela.
 • Fronius Symo - Oferujący przedział mocy od 3,0 do 20,0 kW, beztransformatorowy Fronius Symo jest falownikiem trójfazowym dla systemów PV każdej wielkości. Wysokie napięcie systemu, szeroki zakres napięcia wejściowego i dwa trackery MPP zapewniają maksymalną elastyczność w projektowaniu systemu. Standardowy interfejs do Internetu za pomocą sieci WLAN lub Ethernet i łatwość integracji komponentów firm trzecich sprawia, że Fronius Symo to jeden z najbardziej komunikatywnych falowników na rynku.
 • Fronius Symo Hybrid to serce rozwiązania gromadzenia energii „Słońce przez 24 godziny” - Fronius Energy Package. Urządzenie, które na obecną chwilę jest wyłącznie falownikiem fotowoltaicznym, niebawem będzie można rozbudować o akumulator umożliwiający korzystanie z funkcji zasilania awaryjnego. Efekt: słońce w dzień, w nocy i w czasie przerw w dostawie energii.
System WOLTA - inteligentny inwerter

Prosty w użyciu, trwały, wydajny, inteligentny, dysponujący wieloma innowacyjnymi rozwiązaniami, stworzony w oparciu o polską, nowatorską myśl techniczną. Na system składają się bastępujące elementy: inwerter WOLTA, Miernik bezprzewodowy WATTA, moduł komunikacyjny FLARA

Prezentowanie bieżącego zapotrzebowania na energię jest podstawową funkcją naszego monitora odbiorników energii. Efektywna, zrównoważona i bezpieczna produkcja energii elektrycznej ze źródeł fotowoltaicznych wymaga stałego dostępu do bieżących danych dotyczących zapotrzebowania odbiorników na energię. Dane te, po przeanalizowaniu przez elektronicznego operatora Flara, umożliwiają optymalne sterowanie systemem. Dzięki wykorzystaniu bezprzewodowego miernika Watta, klient może śledzić produkcję energii i pobór mocy w czasie rzeczywistym, dysponując zapisem całej historii pracy. Dane dostępne są w chmurze za pośrednictwem modułu zarządzania energią Flara. Urządzenie umożliwia bezpieczne, stale monitorowane produkowanie energii elektrycznej aby zapewnić maksymalne oszczędności zarówno na potrzeby własne, jak i z przeznaczeniem na sprzedaż operatorowi sieci dystrybucyjnej.

System Spirvent WOLTA

 • posiada zaawansowane algorytmy sterowania,
 • umożliwia stały dostęp do danych o produkcji i konsumpcji energii (monitoring online, mobilny - moduł Spirvent Flara)
 • śledzi odbiorniki w zakresie poboru mocy
 • wyznacza charakterystyki zapotrzebowania na energię
 • analizuje kierunek przepływu prądu
 • daje możliwość ograniczenia produkcji energii do aktualnych potrzeb
 • zapisuje całą historię pracy
 • zaprojektowany z myślą o zmienności polskiego prawa
 • niski pobór mocy na potrzeby własne
 • IP 65
 • posiada "czarną skrzynkę"
 • odporny mechanicznie
 • zastosowane wypróbowane w lotnictwie i motoryzacji technologie - aktywne zabezpieczenia zapobiegające awarii
 • stworzony do pracy w zespołach np. na różnych fazach
 • bezobsługowy
 • intuicyjne polskie menu

Dostosowany do polskich warunków klimatycznych - duże zyski przy niskim nasłonecznieniu. Odpowiednio zaprojektowana charakterystyka gwarantuje dłuższą pracę systemu w ciągu doby a więc również większe uzyski energii. W praktyce oznacza to, że Twój system pracuje z większą wydajnością i konwertuje promieniowanie rozproszone tak samo efektywnie jak promieniowanie bezpośrednie. Efekt tej jest zauważalny już od wczesnych godzin porannych aż do zachodu słońca, a nawet podczas zachmurzonych dni gdy poziom promieniowania jest niższy.

SolarEdge

SolarEdge jest synonimem dla optymalizacji mocy systemów fotowoltaicznych na poziomie paneli. Oprócz falownika w skład systemu fotowoltaicznego wchodzą także optymizery mocy, które są małymi urządzeniami mocowanymi albo na panelu PV (add-on) lub są już bezpośrednio wbudowane zamiast klasycznego boksu przyłączeniowego (embedded). Ponadto, optymaizery monitorują wydajność każdego modułu i przekazuje dane o wydajności do portalu monitorującego SolarEdge. Każdy optymizer mocy jest wyposażony w unikalną funkcję SafeDC™, która wyłączy automatycznie napięcie DC modułów, gdy inwerter lub zasilania sieci jest wyłączone.

Zalety systemu SolarEdge:

 • Do 25% więcej energii z każdego modułu
 • Znakomita sprawność (99,5%)
 • Unikatowe rozwiązanie, które zapobiega problemowi niedopasowania modułów lub częściowego zacienienia
 • Maksymalne wykorzystanie powierzchni dzięki elastycznemu systemowi projektowania instalacji
 • Redukcja napięcia każdego modułu – przy montażu lub w przypadku pożaru
 • Wyjątkowo proste zarządzanie instalacją dzięki monitoringowi każdego modułu oddzielnie

Dlaczego SolarEdge? Rozwiązanie SolarEdge pokonuje wszystkie problemy tradycyjnych technologii solarnych i oferuje cały szereg korzyści:

 • Nawet 25 % więcej wytworzonej energii – szybszy zwrot środków włożonych w elektrownie fotowoltaiczne. Każdy panel pracuje na swoim maksimum!
 • Monitorowanie na poziomie paneli – właściciel posiada absolutną kontrolę nad systemem i może śledzić moc poszczególnych paneli. Natychmiast może wykryć wadliwy, zacieniony lub wydajnościowo słabszy panel.
 • ałkowite wykorzystanie dachu i maksymalna elastyczność projektowania systemu. Optymizery mocy dostarczają falownikowi trwałe napięcie, co oznacza nie tylko najlepszą możliwą sprawność, ale także swobodę w projektowaniu systemu. Z SolarEdge można projektować dłuższe łańcuchy paneli o niejednakowej długości, a w nich mogą być umieszczone panele o różnej orientacji, nachyleniu lub mocy.Ograniczenia techniczne klasycznej technologii nie pozwalają na to. Dzięki optymizerom można wykorzystać każdą powierzchnię dachu, gdzie zmieści się przynajmniej jeden panel. Większe wykorzystanie powierzchni oznacza większą moc systemu oraz większe zyski.
 • Funkcje bezpieczeństwa – Nawet po odłączeniu falownika panele na dachu stale pracują i w kablach jest niebezpieczne napięcie (zwykle 1000 V) zagrażające pracownikom serwisowym lub strażakom. Strażacy mają prawo, w razie pożaru odmówić gaszenie. Jednak SolarEdge posiada wbudowaną funkcję bezpieczeństwa SafeDC, która automatycznie redukuje napięcie optymizera (panela) do bezpiecznego 1 V.
 • Doskonała niezawodność 12 lat gwarancji (z możliwością przedłużenia do 20 lub 25 lat)

Inwertery SolarEdge są specjalnie zaprojektowane do pracy z optymizerami mocy SolarEdge. Ponieważ zarządzanie napięciem i MPPT jest obsługiwane przez optymizery na każdym module, zadaniem inwertera jest tylko konwersja prądu DC na AC. W związku z tym, że jest mniej skomplikowany, jest bardziej opłacalny i niezawodny. Posiada 12-letnią gwarancję z możliwością przedłużenia do 20 lub 25 lat. Stałe napięcie stringu zapewnia pracę z najwyższą wydajnością w każdym czasie (sprawność >97%) niezależnie od długości stringu i temperatury.

W systemie fotowoltaicznym każdy moduł posiada indywidualny maksymalny punkt mocy (MPP). Różnice pomiędzy modułami skutkują powstawaniem strat mocy. Powodem strat mocy mogą być:

 • zanieczyszczenie
 • tolerancja produkcyjna
 • częściowe zacienienienie
 • śnieg
 • ptasie odchody
 • liście

W przypadku tradycyjnych falowników najsłabszy moduł obniża moc wszystkich pozostałych. Dzięki SolarEdge każdy z modułów generuje maksimum mocy bez strat.

Zalety w skrócie