fbpx
Jolywood ogłosił swoje najnowsze wyniki badań i rozwoju. Ogniwo J-TOPCon 2.0 jest produkowane masowo w oparciu o technologię pasywacji kontaktu nowej generacji. Średnia sprawność ogniwa może osiągnąć ponad 24%, a wydajność może osiągnąć ponad 97%. Wydanie to zyskało nie tylko poparcie rządu i instytucji, ale również wzbudziło szerokie zainteresowanie mediów i partnerów branżowych.
blank

Lin Jianwei, prezes Jolywood Group, jest przekonany o stosowaniu i rozwoju technologii J-TOPCon 2.0. Powiedział: „Postęp technologii TOPCon tym razem jest realizowanym od wielu lat naszym marzeniem . Ten wysokiej jakości, ale niedrogi wspaniały produkt, wyniesie technologię produkcji TOPCon na nowy poziom. J-TOPCon2.0 stanie się najbardziej opłacalnym produktem na świecie , charakteryzujący się wysoką wydajnością, wysoką produkcją energii i wysokimi dochodami z inwestycji. Jesteśmy gotowi podzielić się tą nową technologią z naszymi partnerami i przyczynić się do produkcji i popularyzacji wysokowydajnych ogniw słonecznych ”.

Proces i technologia produkcji Jolywood TOPCon 1.0 są oparte na waflach krzemowych typu N, poprzez warstwę tlenku i domieszkowany polikrzemem w celu uzyskania kontaktu pasywacyjnego, znacznie poprawiają wydajność ogniw. Po latach badań i rozwoju oraz rozwijania produkcji,  wydajność produkcji masowej Jolywood osiągnęła wiodące na świecie 23,5% +. W porównaniu z masową produkcją ogniw PERC, koszty produkcji i wydajność były długotrwałymi problemami.

Nowa technologia J-TOPCon 2.0, wydana tym razem, powstała we współpracy z Jiangsu Jietai Optoelectronics Technology Co., Ltd. (JTech), wykorzystując swoją oryginalną technologię liniowego źródła plazmy do wspólnego opracowania nowego zestawu technologii POPAID (utlenianie plazmowe i wspomaganie plazmowe z domieszkowaniem). Technologia POPAID to nowa koncepcja i innowacyjna technologia w Chinach. Jest to rzadka chińska oryginalna i wiodąca na świecie koncepcja powłoki w dziedzinie produkcji ogniw fotowoltaicznych.

Na sprzęcie POPAID wdrożono szereg innowacyjnych procesów. Powstawanie plazmowego tlenku krzemu (PO) nie powoduje uszkodzenia powierzchni, a grubość powłoki mieści się w zakresie dokładności 0,1 nm, co w pełni realizuje kontrolę procesu powlekania sub-nano. W porównaniu z konwencjonalnym utlenianiem wysokotemperaturowym efekt pasywacji tunelowej jest lepszy. W przypadku procesu powlekania domieszkowanym bezpostaciowym krzemem (PAID), urządzenie stosuje proces powlekania wspomaganego plazmą, aby zrealizować osadzanie domieszkowanej amorficznej warstwy krzemu. Po integracji tych dwóch procesów wydajność ogniwa J-TOPCon 2.0 przewyższa wydajność konwencjonalnej implantacji jonów o ponad 0,2%, napięcie obwodu otwartego (Voc) i współczynnik wypełnienia (FF) ulegają poprawie, a wydajność może również zostać zwiększone o 2%.

Dzięki zastosowaniu technologii POPAID pierwotne 12 procesów produkcyjnych TOPCon zostało skróconych do 9 procesów. To nie tylko poprawia wydajność ogniw, ale także poprawia wydajność i obniża koszty produkcji, co jest porównywalne z wysokowydajnym procesem ogniw PERC. Można powiedzieć, że J-TOPCon 2.0 utorował drogę do masowej produkcji i promocji nowej generacji wysokowydajnych ogniw TOPCon.

blank
„W porównaniu z ogniwem PERC ogniwo TOPCon ma większy potencjał w zakresie wydajności i stabilności”. LID i LeTID to zawsze duży problem ogniw PERC. Jednak ogniwo TOPCon nie ma ryzyka pojawienia się LID i LeTID ze względu na cechy c-Si typu N. Ponadto granica wydajności ogniw TOPCon wynosi około 28,7%, czyli znacznie więcej niż 25% PERC i 27,5% HJT. Jest bardzo blisko idealnej granicy sprawności c-Si, wynoszącej 29,43%. Zatem ogniwo TOPCon ma większy potencjał do rozwoju.

Dr Liu kontynuował: „W ciągu ostatnich kilku lat Jolywood miał wielkie osiągnięcia w dziedzinie ogniw słonecznych TOPCon typu N. Sprawność ogniw słonecznych TOPCon sięga 24,5%. W nowej technologii J-TOPCon 2.0, opublikowanej przez Jolywood, zastosowano oryginalną technologię POPAID (technologia utleniania plazmowego i osadzania domieszkowanego plazmą wspomaganą plazmą). TOPCon 2.0 skraca 3 etapy produkcji. Jednostronne osadzanie poli-Si na powierzchni i domieszkowanie poli-Si można zakończyć w jednym kroku, co może jeszcze bardziej obniżyć koszty. J-TOPCon 2.0 osiąga 24,5% wydajność ogniwa słonecznego dzięki pominięciu trawienia krok zawijania Poly-Si.

Ponadto dr Liu wskazuje, że „moduł TOPCon wytwarza więcej energii elektrycznej na wat w porównaniu z typem p. Każdy przyrost o 10 W na module przyniesie premię 0,05 RMB / W. W przyszłości LCOE modułów TOPCon będzie nadal obniżać, aby osiągnąć ten sam koszt modułów PERC. ”