Fotowoltaika

Fotowoltaika

Charakterystyczne ekrany, które widać na dachach budynków przemysłowych, słupach i wysięgnikach, coraz częściej można spotkać także przy domach jednorodzinnych. Panele solarne i fotowoltaiczne nie budzą już w Polsce sensacji – są bowiem dobrym rozwiązaniem dla dbających o środowisko i dla tych, którzy chcą poczynić oszczędności w domowym budżecie.

Pozyskiwana z fotoogniw energia elektryczna zyskuje w kraju popularność głównie dzięki regulacjom formalno-prawnym, które od 2013 roku istotnie ułatwiają ich montaż i tworzenie mikroelektrowni na potrzeby domu i firmy. Od kilku lat dostępne są także specjalne programy finansowe, wpierające takie przedsięwzięcia, jak choćby tanie pożyczki z częścią umarzalną lub grantem w wysokości od kilku do nawet kilkudziesięciu procent wartości zobowiązania.

Istniejące lub wkrótce dostępne formy finansowania fotowoltaiki nie obciążają budżetu domowego. Spłat za instalację dokonuje się z wygenerowanych oszczędności. Można tak dobrać instalację i finansowanie, aby beneficjent płacił za energię elektryczną i instalację fotowoltaiczną mniej niż dotychczas za sam prąd.

Wbrew pozorom, strona techniczna takiego systemu również nie stanowi przeszkody w polskich warunkach. Ilość nasłonecznienia (energia na poziomie 1100 kWh/m kw. rocznie) jest wystarczająca, aby wykorzystywać je do produkcji energii elektrycznej na użytek zarówno gospodarstwa domowego, jak też przedsiębiorstwa, którego zapotrzebowanie na energię elektryczną jest wielokrotnie większe. Są oczywiście obszary o mniejszym i gorszym potencjale nasłonecznienia. I tak wartość ta dla Lubelszczyzny wynosi 1200 kWh/m kw. w roku, a na Mazurach i Pomorzu już tyko 900 kWh/m kw

Polskie otoczenie prawne uniemożliwia zarobkowanie na fotoogniwach, ale pozwala na wspomniane już oszczędności. – Po montażu fotowoltaiki można obniżyć rachunki za prąd nawet o 85%. System o mocy 4 kW pokryje średnio ponad 30% zapotrzebowania na prąd w miesiącach od marca do września, a od maja do lipca ta wartość wyniesie aż 50%. Oznacza to, że już 15 metrów kwadratowych paneli wystarczy by zaspokoić połowę zużycia energii w gospodarstwie domowym.

Planowanie takich instalacji warto rozważać niezależnie od tego czy dopiero przystępujemy do budowy/projektowania domu jednorodzinnego, czy od lat mieszkamy już we własnym i zachęceni opisanymi korzyściami chcemy wprowadzić tego typu rozwiązania. Korzystając z rad ekspertów możemy właściwie na każdym etapie zdecydować się na tego typu rozwiązanie.

Leave a reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *