fbpx

Rozwijający się w szybkim tempie chiński rynek fotowoltaiczny bazuje w dużej mierze na wadliwych panelach fotowoltaicznych. Do takiego wniosku doszły chińskie władze, które skontrolowały jakość paneli PV kupowanych przez rodzimych inwestorów.

Jak informuje Bloomberg, 23% z próbek paneli fotowoltaicznych skontrolowanych przez chińskie władze posiadało wady fabryczne. Defekty znajdowały się zwłaszcza w powłoce antyrefleksyjnej modułów PV. W przypadku paneli PV produkowanych w prowincji Jiangsu tego rodzaju wady odnotowano w 40% badanych paneli PV.

Chińskie władze nie wskazują jednocześnie producentów, od których pochodzą wadliwe panele.

– Problemy z jakością paneli fotowoltaicznych mogą nie ujawnić się od razu, ale po około dwóch latach eksploatacji. To stwarza ryzyko dla inwestorów – ocenia cytowany przez Bloomberga Peng Peng z chińskiego stowarzyszenia energetyki odnawialnej.

Jak zauważa Bloomberg, gorsza jakość modułów fotowoltaicznych oferowanych przez producentów z Chin może być pokłosiem cięć kosztów produkcji, dzięki którym Chińczycy mogą oferować najtańsze panele PV.

Wcześniej, w latach 2012-14 chińskie władze sprawdziły jakość wykonania około 3,3 GW farm fotowoltaicznych, znajdując wady produktów lub wykonania w około 1/3 z nich. W efekcie produkują one mniej energii niż zakładali ich deweloperzy.

Chińczycy zaczęli intensywnie rozwijać swój rynek elektrowni fotowoltaicznych w 2012 r. Chińska strategia rozwoju rodzimego rynku PV była odpowiedzią na pojawienie się dużej nadpodaży na globalnym rynku producentów paneli fotowoltaicznych w efekcie dużego wzrostu produkcji w Chinach czy mniejszego popytu wynikającego ze spowolnienia, które pojawiło się na największych rynkach PV w Europie.

Pekin zdecydował wówczas, że znajdzie popyt na chińskie panele fotowoltaiczne rozwijając swój własny rynek. W efekcie, w ostatnich 3 latach chiński potencjał PV zwiększył się 10-krotnie do poziomu 33 GW. W ubiegłym roku w Chinach zainstalowano około ¼ globalnego wolumenu nowych instalacji PV.

Chińczycy posiadają już obecnie około 70-procentowy udział w globalnym rynku paneli fotowoltaicznych.

Fotowoltaika ma być kluczową technologią, która pozwoli zrealizować wyznaczony przez Pekin cel produkcji 20% zielonej energii do roku 2030.

gramwzielone.pl