Fotowoltaika

Charakterystyczne ekrany, które widać na dachach budynków przemysłowych, słupach i wysięgnikach, coraz częściej można spotkać także przy domach jednorodzinnych. Panele solarne i fotowoltaiczne nie budzą już w Polsce sensacji – są bowiem dobrym rozwiązaniem dla dbających o środowisko i dla tych, którzy chcą poczynić oszczędności w domowym budżecie.
Pozyskiwana z fotoogniw energia elektryczna zyskuje w kraju popularność głównie dzięki regulacjom formalno-prawnym, które od 2013 roku istotnie ułatwiają ich montaż i tworzenie mikroelektrowni na potrzeby domu i firmy. Od kilku lat dostępne są także specjalne programy finansowe, wpierające takie przedsięwzięcia, jak choćby tanie pożyczki z częścią umarzalną lub grantem w wysokości od kilku do nawet kilkudziesięciu procent wartości zobowiązania.
Istniejące lub wkrótce dostępne formy finansowania fotowoltaiki nie obciążają budżetu domowego. Spłat za instalację dokonuje się z wygenerowanych oszczędności. Można tak dobrać instalację i finansowanie, aby beneficjent płacił za energię elektryczną i instalację fotowoltaiczną mniej niż dotychczas za sam prąd.
Wbrew pozorom, strona techniczna takiego systemu również nie stanowi przeszkody w polskich warunkach. Ilość nasłonecznienia (energia na poziomie 1100 kWh/m kw. rocznie) jest wystarczająca, aby wykorzystywać je do produkcji energii elektrycznej na użytek zarówno gospodarstwa domowego, jak też przedsiębiorstwa, którego zapotrzebowanie na energię elektryczną jest wielokrotnie większe. Są oczywiście obszary o mniejszym i gorszym potencjale nasłonecznienia. I tak wartość ta dla Lubelszczyzny wynosi 1200 kWh/m kw. w roku, a na Mazurach i Pomorzu już tyko 900 kWh/m kw
Polskie otoczenie prawne uniemożliwia zarobkowanie na fotoogniwach, ale pozwala na wspomniane już oszczędności. – Po montażu fotowoltaiki można obniżyć rachunki za prąd nawet o 85%. System o mocy 4 kW pokryje średnio ponad 30% zapotrzebowania na prąd w miesiącach od marca do września, a od maja do lipca ta wartość wyniesie aż 50%. Oznacza to, że już 15 metrów kwadratowych paneli wystarczy by zaspokoić połowę zużycia energii w gospodarstwie domowym.
Planowanie takich instalacji warto rozważać niezależnie od tego czy dopiero przystępujemy do budowy/projektowania domu jednorodzinnego, czy od lat mieszkamy już we własnym i zachęceni opisanymi korzyściami chcemy wprowadzić tego typu rozwiązania. Korzystając z rad ekspertów możemy właściwie na każdym etapie zdecydować się na tego typu rozwiązanie.

Zalety energii słonecznej są oczywiste

Jest niezależna od sieci i paliw. To idealne źródło zdecentralizowanego, ekologicznego, sprawiedliwego i wszędzie dostępnego zaopatrzenia w energię elektryczną, głównie na potrzeby prywatne. Niemcy są liderem tej technologii przyszłości.

Należy postawić na energię słoneczną

Słońce i piasek – surowce do produkcji energii słonecznej są niewyczerpalne. Już wkrótce energia produkowana na dachach będzie tańsza niż tradycyjny prąd, który płynie w naszych gniazdkach. Energia słoneczna jest więc na najlepszej drodze, aby stać się kluczową technologią nowego wzrostu gospodarczego, tak jak niegdyś maszyna parowa, samochód czy komputer.
01.

Słońce będzie jeszcze świecić przez ponad 4 miliardy lat - będzie więc również dostarczać darmowej energii słonecznej.02.

Ilość energii słonecznej docierającej do Ziemi przekracza dzienne zapotrzebowanie o 3.000 razy.

03.

Słońce nie wytwarza CO2, ochrona środowiska jest więc podwójna.

04.

Instalacja fotowoltaiczna pozwala uniezależnić się od wciąż rosnących kosztów energii.
05.

Energia słoneczna jest jedynym rodzajem energii, który można na całym świecie wytwarzać w sposób zdecentralizowany.

06.

Brak długich dróg przesyłu energii minimalizuje straty energii i prowadzi do znacznej oszczędności kosztów.

07.

Słońce jest niezależne od dużych koncernów i niedemokratycznych reżimów.

08.

Energia słoneczna jest bezpieczna.

09.

Osiągasz zwrot z inwestycji po 6-7 latach.

Dlaczego słońce?

Nie powinniśmy mieć złudzeń co do rosnących cen energii elektrycznej. Niestety, z różnych powodów jest to trend stały. Być może zastanawiasz się, jak oszczędzić na energii elektrycznej? Z pomocą może przyjść inwestycja w małą elektrownię fotowoltaiczną. Zbudowanie domowej elektrowni słonecznej umożliwia produkcję energii elektrycznej, która może być wykorzystywana na własne potrzeby lub sprzedawana do sieci.

9 powodów, dla których warto zainstalować panele fotowoltaiczne

Panele fotowoltaiczne – moda czy krok w stronę zdrowszego środowiska? 10 powodów, które pokażą dlaczego rzeczywiście warto zainstalować panele fotowoltaiczne.
01.
Produkujesz zieloną energię

wiele mówi się o rosnącym zanieczyszczeniu środowiska. Elektrownie węglowe emitują szkodliwe substancje, które zanieczyszczając środowisko niekorzystnie wpływają na nasze zdrowie. Tymczasem produkcja prądu z energii odnawialnej pomaga chronić środowisko naturalne, a więc nasze zdrowie, a energia słoneczna jest całkowicie darmowa.

02.
Uzyskujesz niezależność energetyczną

produkując prąd z własnych paneli fotowoltaicznych zyskujesz niezależność energetyczną. Nie musisz martwić się podwyżkami cen prądu oraz przerwami w jego dostawie.

03.
Oszczędzasz

nie płacisz rachunków za energię elektryczną. Przeciętne gospodarstwo domowe może zaoszczędzić rocznie ok. 2 600zł.

04.
Możesz zarabiać

produkując prąd możesz uzyskiwać nadwyżki, których nie zużyjesz we własnym gospodarstwie domowym. Możesz je sprzedać do sieci energetycznej i na tym dodatkowo zarobić.

05.
Możesz skorzystać z dofinansowania

nie musisz posiadać całej kwoty na inwestycję w panele fotowoltaiczne – możesz skorzystać z rozmaitych sposobów dofinansowania.

06.
25 lat gwarancji

Przez 25 lat masz gwarancję bezobsługowego systemu do produkcji własnej energii – niektórzy producenci dają gwarancję nawet na 30 lat.

07.
Brak kosztów

Przez cały okres eksploatacji nie ponosisz żadnych dodatkowych kosztów eksploatacyjnych.

08.
Bez pozwoleń

Montaż paneli o mocy do 40 kW nie wymaga pozwolenia – nie musisz wypełniać wielu formalności przy instalacji paneli fotowoltaicznych.

09.
Szybki zwrot

Osiągasz zwrot z inwestycji po 6-7 latach.